Briox har slutfört det tidigare aviserade förvärvet av eDeklarera Sverige AB. Genom förvärvet tar Briox ett steg mot att bli det mest heltäckande och användarvänliga ekosystemet för soloföretagare.
Den totala köpeskillingen uppgår till 33,5 MSEK, varav 0,5 MSEK har erlagts kontant och resterande 33 MSEK erläggs genom nyemitterade aktier i Briox. Styrelsen har därför, med stöd av bemyndigande från årsstämman den 12 maj 2025, beslutat att genomföra en apportemission av 1 650 000 nya aktier för betalning av del av köpeskillingen hänfört till Briox förvärv av eDeklarera.
Genom förvärvet ökar Briox sin kundbas med cirka 6 000 kunder och ARR med 4 miljoner kronor. Detta är ett led i Briox strategi att stärka sin position som det AI-drivna valet för ekonomer och soloprenörer. Kunderna från båda bolagen erbjuds en mer heltäckande och kostnadseffektiv lösning vilket kommer driva synergier, kundnöjdhet och lönsamhet. Förvärvet förväntas vara fullt integrerat den 1 januari 2026 med fulla synergier.
“Soloprenörer behöver ett affärsstöd som hanterar allt från 'pengar in och pengar ut' till den sista raden i årsredovisningen – utan krångel. Genom att integrera eDeklareras användarvänliga och helt digitala lösning direkt i Briox, kommer vi att leverera en helhetslösning som minskar administration och skapar mer tid för entreprenörskap”, säger Mikael Lindblom, vd för Briox.